English پارسی Русский Kurdi کوردی Тоҷики بلوچی پشتو دری اردو हिन्दी Ирон گیلکی
مازرونی հայերեն آذری لری
Welcome
Login / Register

«پنه لوپه»، هفته‌ي گردشگری به ایران بازمي‌گردد

به گزارش از امرداد

خبرنگارامرداد-فرزانه خسروي :
تنديس(:مجسمه) «پنه لوپه» که شش ماه پیش برای نمایش به ایتالیا رفته بود به همراه سه خواهر دیگرش پايان شهریورماه وارد ایران مي‌شود و در نخستین روز هفته‌ي گردشگری در موزه ملی ایران به نمایش در می‌آید.
به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ جبرئیل نوکنده فرنشين(:رییس) موزه‌ي ملی ایران با اعلام این خبر گفت: پس از نشست‌هاي(:جلسات) هم‌اندیشی و هماهنگی درباره چگونگی نمایش تنديس پنه لوپه، قرار شد این اثر تاریخی به همراه سه خواهر دیگر در نخستین روز از هفته‌ي گردشگری در موزه ایران باستان به نمایش گذاشته شود.
وی افزود: نمایش تنديس‌های پنه لوپه، یک رويداد ويژه است چراکه تنديس‌های سه خواهر، نخستین آثار تاریخی غیرایرانی است که به ایران امانت داده می‌شود تا در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شود.
فرنشن موزه ملی ایران ادامه داد: تنديس‌های پنه لوپه از ایتالیا وارد ایران مي‌شوند و موزه‌ي ملی ایران با نظارت کارشناسان فنی ایتالیا همه‌ي تمهیدات لازم را برای نمایش این اثر تاریخی در نظر گرفته است.
گفتنی است، اكنون چهارتنديس پنه لوپه در موزه‌های ایتالیا و ایران وجود دارند. آن‌گونه که در اسناد تاریخی آمده، یونان یکی از 4چهار تنديس پنه لوپه را در دوره هخامنشیان به ایران پيشكش کرده است. این شی تاریخی که تا به امروز در موزه ایران باستان نگهداری می‌شد، نزديك‌به شش ماه پیش برای نمایش در موزه به کشور ایتالیا امانت داده شد و اکنون قرار است به همراه سه خواهر دیگر در نخستین روز از هفته گردشگری در ایران به نمایش گذاشته شود.
به گزارش مهر، در سال ۱۹۴۰ميلادي تنه‌ي بي‌سر زني از جنس مرمر با لباس پوشيده در تخت جمشيد پيدا شد كه به گفته‌ي باستان‌شناسان پيشكش صلح يونان به ايران در سال ۴۵۰ پيش از ميلاد بوده است. اين تندس در حقيقت تنديس پنه لوپه بود. پنه لوپه در يونان باستان همسر «اوليس»، قهرمان داستان اوديسه هومر، پادشاه ايتاكا و جنگجويي دلاور است كه متعلق به سال 480 تا 500 پيش از ميلاد بوده است. بنابراين از آنجا كه در داستان هومر، پنه لوپه هميشه منتظر برگشت اوليس بوده، آن را پنه لوپه غمگين مي‌دانستند. تنديس پنه لوپه غمگين پس از يافت(:كشف) در تخت جمشيد در سالن موزه ايران باستان نگهداري شد. حتا يك‌بار مسوولان وقت سازمان ميراث فرهنگي در سال ۲۰۰۳ آن را در نمايشگاه 7 هزار سال هنر ايران به كشورهاي گوناگون براي نمايش بردند.
دي‌ماه سال ۹۲ وزير فرهنگ ايتاليا به ايران آمد و پيشنهاد داد كه مجسمه پنه لوپه‌اي كه در ايران قرار دارد براي نمايش در نمايشگاهي مهم به ايتاليا برود. در اين مدت گفت‌وگوهايي انجام و تصميم گرفته شد كه اگر قرار بر امانت شي تاريخي باشد، بايد دولت ايتاليا نيز اشيايي را براي نمايش به ايران بفرستد تا اينكه روزهاي پايان سال ۹۳ مسعود سلطاني فر فرنشين(:رييس) سازمان ميراث فرهنگي در يك نشست خبري اشاره‌اي به ورود تنديس‌هاي تاريخي ايتاليا به ايران كرد. وي گفت كه يكي از تنديس‌هاي پنه لوپه كه در ايران است، برپايه‌ي توافق دولت ايران و ايتاليا به‌مدت شش‌ماه در ايتاليا به نمايش گذاشته مي‌شود. پس از اين، دولت ايتاليا متعهد شده كه اين تنديس را به همراه 3 مجسمه ديگري كه در ايتاليا نگهداري مي‌شود در ايران نمايش دهد. سه تنديسي كه سلطاني فر از آنها نام برد، در حقيقت از روي مجسمه پنه لوپه‌اي كه در ايران قراردارد ساخته شده است. به اين 3 مجسمه ايتاليايي اصطلاحا نمونه‌هاي كپي مي‌گويند ولي نمونه‌اي كه داخل ايران است، كپي نيست.

Post your comment

Comments

Be the first to comment

Sign in or sign up to post comments.

Related articles