English پارسی Русский Kurdi کوردی Тоҷики بلوچی پشتو دری اردو हिन्दी Ирон گیلکی
مازرونی հայերեն آذری لری
Welcome
Login / Register

نقش بی‌فرهنگی بر تنه‌ی درختان سعدآباد

به گزارش از امرداد

خبریار امرداد _ سیاوش نمیرانیان :
روی تنه‌ی درختی با کلید نوشته بود: ,,,,,,,0912254. پیامي کوتاه اما مبهم. روشن نیست هدف او از این کار چه بود؟ آیا انتظار دارد کسی تماس بگیرد و بگوید فلانی از این‌که تنه‌ی درخت را خراشیدی و شماره‌ات را برایم گذاشتی سپاس‌گزارم. يا بگويد: شما چه انسان بافرهنگ و متمدنی هستید؟ آیا می‌شود بیشتر باهم آشنا شویم؟
تاریخ نشان داده است که ما ایرانیان علاقه‌ی ويژه‌اي به نوشتن بر روی بناهای تاریخی و درختان داریم. برای یادگاری نوشتن، ابراز عشق یا به رخ کشیدن هنر خوش‌نويسي و نقاشی خود، پیش از آن‌که درخت به کاغذ تبدیل شود،‌ آن را دفتر نقاشی خود می‌کنیم. گرچه هنوز پیدا نیست که ما از سر خوشي این کار را انجام می‌دهیم یا با درختان پدرکشتگی خاصی داریم.
در مجموعه‌ی کاخ سعدآباد، جایی در کنار تنديس‌های سعدی، پورسینا و دیگر بزرگان فرهنگ و هنر ایران که یادآور تمدن باشکوه ایران هستند، درختانی از این دست دیده می‌شوند که خراش‌های دلخراشی بر پیکرشان به یادگار مانده‌اند. یادمان‌های تاریخی مانند کاخ سعدآباد، جایگاه‌های گردش‌گری هستند که گردش‌گران فرنگی براي بازدید از اين یادمان‌های فرهنگی و تاریخی به ايران مي‌آيند. چه بهتر است که چنین نقش‌های ناخوش‌آیندی بر دل درختان کاخ سعدآباد، در کنار نمودهای فرهنگی و تاریخی کشورمان برای گردش‌گران به نمایش درنیاید.

 

Post your comment

Comments

Be the first to comment

Sign in or sign up to post comments.

Related articles