English پارسی Русский Kurdi کوردی Тоҷики بلوچی پشتو دری اردو हिन्दी Ирон گیلکی
مازرونی հայերեն آذری لری
Welcome
Login / Register

تصاویری از آیین خاک‌سپاری شهریار عدل ● پیکر باستان‌شناس ایرانی را به هرات می‌برند

به گزارش از امرداد

خبرنگار امرداد- فرزانه خسروي :
آیین به خاک سپردن پیکر شهریار عدل با باشندگی(:حضور) مسعود سلطانی فر فرنشین(:رییس) سازمان میراث فرهنگی، سید محمد بهشتی فرنشین پژوهشگاه میراث فرهنگی، نصیری قدیاری معاون وزیر علوم، محسن موحدی سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان و جمعی از هنردوستان و هنرمندان برگزار شد.
آیین خاک‌سپاری روانشاد پروفسور «شهریار عدل»، باستان‌شناس نامور ایرانی که 31 خوردادماه در پاریس درگذشت، دیروز هفتم تیرماه 1394 خورشیدی در حالی برگزار شد که با وجود تلاش‌های چند روز گذشته برای به خاک سپردن این چهره ماندگار در یک محل باستانی، پیکر وی به هرات برده و کنار جدش به خاک سپرده خواهد شد.
شهریار عدل زاده‌ی ۱۴ بهمن ۱۳۲۲ خورشیدی در تهران بود. به گزارش ایلنا، مسعود سلطانی‌فر در آیین خاک‌سپاری شهریار عدل باستان‌شناس و ایرانشناس برزگ کشور گفت: «وی نویسنده متبحر، پژوهشگری خستگی‌ناپذیر، باستان‌شناسی دلسوز و ایران‌شناسی عاشق بود. شاید این عبارات کامل‌ترین توصیف در مورد شهریار عدل باشد».
وی ادامه داد: «از این دانشمند بزرگ آثار و مقالات متعددی به جای مانده که امیدواریم؛ همکاران ما در سازمان میراث فرهنگی با جمع‌آوری و انتشار این آثار مکتوب در یک مجموعه، سند جامعی در اختیار پژوهشگران این حوزه قرار دهند».
فرنشین سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه نگاه همه‌جانبه «شهریار عدل» در زمینه میراث‌فرهنگی بسیار بااهمیت است، افزود: وی در راستای ثبت آثار مهم تاریخی ایران بسیار تلاش کرد و از این جهت اقدامی بی‌بدیل در تاریخ این مرز و بوم داشت.
وی ادامه داد: او همچنین دارای مدال 5 قاره از سوی یونسکو بود و در عرصه‌هایی همچون هنر عکاسی و سینما نیز تسلطی مثال‌زدنی داشت.
فرتورهای(:تصاویر) آیین خاک‌سپاری شهریار عدل، باستان‌شناس عاشق ایران را در دنباله ببینید.

 

Post your comment

Comments

Be the first to comment

Sign in or sign up to post comments.

Related articles