English پارسی Русский Kurdi کوردی Тоҷики بلوچی پشتو دری اردو हिन्दी Ирон گیلکی
مازرونی հայերեն آذری لری
Welcome
Login / Register

به انگیزه‌ی بزرگداشت فردوسی بزرگ ● پاداش و پادافره آزادی در شاهنامه

به گزارش از امرداد

خبریار امرداد: نگارجمشیدنژاد :
آیین بزرگداشت فردوسی بزرگ با درون‌مایه(:عنوان) پاداش وپادافره آزادی در شاهنامه با باشندگی(:حضور) دوست‌داران فرهنگ و ادب ایران در کانون مفاخر و مشاهیر ایران زمین برگزار شد.
مرجان فولادوند سخنران برنامه با نگاه و پرداختن به داستان جمشید و ضحاک و رستم واسفندیار پاداش و پادافره آزادی در شاهنامه و تفاوت مفهوم آزادی در استوره‌ها و دنیای امروز را از نگاهی تازه مورد بررسی قرار داد. وی با بیان این که آزادی در شاهنامه در آزادی هازمانی(:اجتماعی) معنا می‌شده ولی در دنیای امروز آزادی بیشتر مفهوم فردی پیدا می‌کند، افزود: «هرجا سخن از آزادگان در شاهنامه آمده است مفهوم گسترده‌ی مردم ایران زمین را در بر داشته است.»
وی با پرداختن به نقش رستم در داستان‌های شاهنامه گفت: «رستم پهلوان آزاده‌ای است که بار آزادی همه مردمان سرزمینش و همه ما را به دوش کشیده است و بهایی که رستم برای آزادی می‌پردازد او را از همه آزادگان جهان ویژه می‌کند.»
در ادامه‌ی این آیین سامره مفتون نقال و شاهنامه خوان و از شاگردان استاد امیر صادقی به اجرای پرده‌ی رستم و اسفندیار پرداخت.
محمد رضا جعفری از جوان‌ترین نقال‌ها و شاهنامه‌خوانان نیز با بیانی زیبا داستان حماسه آرش کمانگیر را اجرا کرد و مورد تشویق باشندگان(:حاضران) قرار گرفت.
این برنامه دوشبه 22 اردیبهشت 94 از سوی کانون مفاخر و مشاهیر ایران زمین و در فرهنگسرای ملل واقع در پارک قیطریه برگزار شد.


 


 


 


 

 

Post your comment

Comments

Be the first to comment

Sign in or sign up to post comments.

Related articles