English پارسی Русский Kurdi کوردی Тоҷики بلوچی پشتو دری اردو हिन्दी Ирон گیلکی
مازرونی հայերեն آذری لری
Welcome
Login / Register

داستان سگ‌کشی و برخورد مدیران شهری ● حیف باشد که سگ وفا دارد، آدمی دشمنی روا دارد

به گزارش از امرداد

خبرنگارامرداد-سياوش آريا :
در روزهای پایانی فروردین ماه فیلمی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی پخش شد که در آن به کشتار سنگدلانه‌ی سگ‌ها می‌پرداخت. آن گونه که در این فیلم بسیار کوتاه نشان داده می‌شد به باور برخی از کُنشگران (:فعالان) زیست بوم و دوستدار جانوران در منطقه‌ای بیابانی در شهر شیراز روی داده است که با خُرده‌گیری‌های (:اعتراضات) گسترده‌ی این کُنشگران روبه رو شد و واکنش‌های گوناگون مدیران را در پِی داشت.
به گزارش اَمرداد، آن چه در این جُستار و گزارش به آن خواهیم پرداخت رد یا پذیرفتن جایگاه رُخداد این کار سرکشانه و دَدمنشانه نیست زیرا گفته‌ها (:اظهارات) گوناگون است و با این فیلم کوتاه نمی‌توان به درستی آن کوی و سامان (:منطقه) را باز شناخت (:تشخیص داد)). چیزی که ما را وا داشت تا این گزارش را به نگارش درآوریم، سخنان شگفت انگیز مدیران شهری و نبود احساس مسوولیت در میان آنان است که بسی ناآزموده (:بی تدبیر) و نگران کننده است.
در جوامع پیشرفته و آزاد هنگامی که رویداد تلخی رُخ می‌دهد همه‌ي مدیران شهری و سرپرستان (:مسوولان) با اندیشه به چاره جویی و پیداکردن سرنخ از آن نهاده (:قضیه) برمی‌آیند و تا کار به نتیجه و فرجام دلخواه نرسد از گفته‌های کارشناسی نشده پرهیز می‌کنند. ولی در ایران وضعیت به گونه‌ی دیگری است. به جای آن که مدیران و سرپرستان شهری و حتا کشوری به دنبال چاره‌اندیشی ، از میان برداشتن (:رفع) و برون رفت از آن دشواری (:معضل) برآیند گاهی با پاسخ‌های شگفت انگیز و نا آزموده در پِی دورکردن و زِدودن این پُرسمان از سر خود هستند.
به هر روی در این میان شماری سگ که گمان می رود با چکانیدن (:تزریق) و خوراندن اسید یا گازوییل به بدن آنان و به آتش کشیدنشان با بدترین و دَدمنشانه ترین روش و شیوه کشته شده اند. با این همه خویشکاری (:وظیفه) مدیران و سرپرستان نیز روشن و آشکار است و باید با بردباری و شکیبایی و ژرف‌نگری (:دقت) و احساس مسوولیت به ازمیان برداشتن این دشواری برمی آمدند که چنین نشد. در زیر برخی از رویدادهای پیش آمده درپیوند با این رُخداد را بازنگری (:مرور) می‌کنیم:
روز پنج شنبه بیست و هفتم فروردین ماه شماری از انجمن‌ها و کُنشگران و دوستداران زیست بوم و جانوران و شهروندان در برابر سازمان محیط زیست استان پارس (:فارس) گِرد هم آمدند تا گفته‌های (:اعتراضات) خود را به گوش مدیران و سرپرستان برسانند. آنان همچنین خواستار بازداشت و دادخواهی (:محاکمه) این کشتار سنگدلانه شدند. مدیر کل سازمان محیط زیست استان نیز پیمانِ پیگیری و بررسی این موضوع را داده و از شهروندان خواسته که اگر کسی آگاهی بیشتری دراین باره دارد آن‌ها را به این سازمان یا کارگروه ویژه‌ای که قانون روشن کرده است، بشناساند (:معرفی کند). ابراهیمی کارنامی افزوده است، باید نخست روشن شود این افراد چه کسانی هستند و این رویداد در کجا رخ داده است. زیرا در فیلم سازنده ها (:مولفه ها) آشکار نیست. هرچند برخی گفته‌اند که نشانی گماشتگان (:عاملان) را دارند و ما به عنوان یکی از هَموندان (:اعضای) کارگروه استانی این نهاده را پیگیری می‌کنیم. زیرا این روش ناساز (:خلاف) و قابل پیگیری قانونی است.
از سویی خُرده‌گیران (:معترضان) می‌گویند این رویداد در شهرک صنعتی شیراز رُخ داده و سرپرستان و مدیران باید پاسخ گو باشند. اما مدیر این شهرک رخ دادن (:وقوع) چنین رویدادی را رد می‌کند و می‌گوید، اگر کسی می‌خواست این کار را در این شهرک انجام دهد من باید از آن باخبر می‌شدم و با آرامش و دلگرمی (:اطمینان) به شما می گویم که این رویداد در شهرک صنعتی رخ نداده است! (روزنامه خبرجنوب، 29 فروردین 94).
با این همه کُنشگران می‌گویند می دانند کار، کار چه کسی است. آن ها از کسی با نام پیمانکار نابود سازی (:معدوم کردن) شهرداری نام می‌برند که به خرید و فروش این جانور نامدار(:مشهور) است. آنان همچنین نام این گناهکار را به سازمان محیط زیست استان داده اند. دوستداران زیست بوم باورمندند که در این کشتار یک چیز به خوبی روشن است، این که چنین کاری نمی توانسته بدون درخواست و یا پشتیبانی (:حمایت) دستگاه ویژه‌ای (:خاصی) انجام شده باشد. زیرا شوَندی (:دلیلی) ندارد کسی بخواهد خودسرانه رنج و سختی و هزینه کشتار سگ ها را به جان بخرد (همان).
کُنشگران و دوستداران زیست بوم و پشتیبان جانوران نیز آرام ننشسته و در روز شنبه، بیست و نهم فروردین ماه در برابر شهرداری شیراز گِردهم آمدند تا گفته های خود را این بار به گوش سرپرستان و مدیران شهرداری برسانند. آنان که این بار از چندین استان به شیراز آمده بودند با دردست داشتن پارچه نوشته و کاغذ نوشته‌هایی خُرده گیری‌های خود را نشان دادند.
مسعودکیانی مدیر شهرک صنعتی نیز دوباره به میان دوستداران زیست بوم و جانوران آمده و با رد گفته های آنان جایگاه رویداد پیش آمده را در این شهرک ندانست. از سویی یکی از خبرگزاری‌ها آورده بود که کسانی که این کشتار را انجام داده در برابر هر لاشه سگ 15 هزارتومان دریافت کرده اند. اما این موضوع از سویی هیچ نهاد و سرچشمه ای (:منبعی) رد یا پذیرفته نشده است. همچنین درفیلم پخش شده، شماره پلاک خودرو وانت پیکان ایستاده، روشن است و می تواند بهانه‌ای برای شناسایی آنان باشد. به هر روی در این گردهمایی جانشین (:معاون) اجرایی و خدمات شهرداری شیراز پیش آمده و سخنانی را درباره ی سگ ها و بیماری های آنان و اثرات آن بر روی انسان و پیشگیری و راه های آن گفته است. (خبرگزاری ایسنا، 29 فروردین 94)
طرح سازمان دامپزشکی برای کنترل جمعیت سگ‌ها نیز از سخنان مدیر کل دفتر مدیریت بیماری های دامی سازمان دام پزشکی کشور است که در گفت وگو با خبرگزاری ایرنا انجام شده و برای این کار، زنده گیری، عقیم سازی، واکسیناسیون، نشانه گذاری و رها سازی پیشنهاد شده است. همچنین داریوش جهان پیما با غیرانسانی و غیر قانونی خواندن این کشتار، گفته بود به زودی طرح پیشنهادی با همکاری وزارت کشور و شهرداری ها به اجرا در خواهد آمد. (29 فروردین ماه)
همچنین در همین روز یاد شده جانشین (:معاون) رییس جمهور و مدیرکل سازمان محیط زیست کشور در میان دوستداران زیست بوم و شهروندان آمده و با سپاسگذاری و پشتیبانی از آنان پیمان پیگیری از سوی سازمان خود را داده است. معصومه ابتکار در سخنان خود از ناتوانی (:ضعف) قانون در برابر جانورانی مانند گربه و سگ گفته است و تدوین یک بخش نامه را برای پشتیبانی از حقوق این جانوران بایسته (:ضروری) دانسته است. او در بخش دیگری از سخنان خود افزوده، همه ی مسوولیت این رویداد بر دوش شهرداری است و شوراها و دهیاری ها نگرنده و بررسی کننده (:ناظر) بر آن هستند و سازمان محیط زیست به گونه ی سرراست (:مستقیم) در چنین رخدادهایی تکلیف قانونی ندارد، ولی چون پشتیبان جانوران هستیم به آن ورود پیدا می کنیم و از همه ی توانایی سازمان برای روشن شدن این پُرسمان بهره خواهیم برد. از سویی دیگر در همین روز مدیرکل سازمان محیط زیست استان از فرستادن فیلم سگ کشی و طرح شکایت در مراجع قضایی خبر داده است.( خبرگزاری ایرنا و روزنامه خبرجنوب، 30 و 31 فروردین ماه)
در یکم اَردیبهشت به بازگفت (:نقل) از روزنامه خبرجنوب و در گفت و گو با ایرنا، ابتکار در نامه ای به وزیر کشور خواستار برخورد با گنهکاران (:خاطیان) سگ کشی شده است. همچنین در این نامه خواستار ویرایش و سامان دادن (:اصلاح)، به روز رسانی و اجرای کامل دستورکار وابسته به کنترل جمعیت سگ‌های رها شده که مسوولیت آن را دبیرخانه ستاد مرکزی کنترل جمعیت جانوران جابه جا کننده‌ی(:ناقل) بیماری به انسان در زمینه ی معاونت امور عمرانی آن وزارت خانه بر دوش دارد، شده است.
اما با همه ی آن چه در بالا آمد اینک بشنویم سخنان شگفت انگیز دو مدیر شهری شیراز پس از همه ی این داستان ها :
فیلم سگ‌کشی که به تازگی درفضای مجازی پخش شده یک نیرنگ و زمینه سازی (:توطئه) به زیان (:برعلیه) مردم شیراز است! شهردار شیراز در جلسه‌ی شورای شهر گفت، برخی این نیرنگ را به راه انداخته اند تا جلو پیشرفت (:توسعه) شهری را بگیرند.
پاک فطرت در بخشی از سخنان خود گفته است، اگر شهرداری شیراز برای سگ کشی پولی را پرداخت کرده قرارداد آن کجاست و پول این کار به چه کسی پرداخت شده است، شهرداری به هیچ روی این کار را انجام نداده و نمی دهد. او در دنباله افزوده است، به افراد نا آگاه هشدار می دهم با این موج‌سواری نمی‌توانند شهر شیراز را زیر پرسش ببرند و از رسانه ها خواهش دارم اجازه سو استفاده از این موقعیت را به افراد نا آگاه ندهند و مردم شیراز نباید اجازه دهند این هُواندازی ها (:شایعات) درباره ی شیراز روایی پیدا کند. (روزنامه خبرجنوب، یکم اَردیبهشت ماه)
برخی به دنبال آسیب زدن به چهره‌ی شهر شیراز هستند و امروز جُستار نابود (:معدوم) سازی سگ‌ها را بهانه کرده اند!
غلام مهدی حقدل در جلسه شورای شهر شیراز گفته است، من این موضوع را به شدت رد می‌کنم. کسانی که فیلم نابود سازی سگ‌ها را پخش کرده و آن را به شیراز انتساب داده اند افرادی بدخواه (:مغرض) هستند که هیچ گونه سندی برای ادعای خود ارایه نمی دهند. فَرنشین (:رییس) شورای شهر شیراز افزوده است، شورا و شهرداری هیات بررسی و پژوهش (:تحقیق) تشکیل داده و موضوع را بررسی کرده و همه‌ی مدیران مجموعه ی شهرداری نیز با نشان دادن بیزاری (:انزجار) از چنین رویدادی آن را محکوم و درآمدن (:دخالت) درچنین کاری را نیز دروغ دانسته اند. (خبرجنوب همان).
حیف باشد که سگ وفا دارد / آدمی دشمنی روا دارد
سگ بر آن آدمی شرف دارد / که دل دیگران را بیازارد (سعدی)
فَرتورهایی (:عکس‌ها) که در زیر می‌بینید با گوشی همراه گرفته شده است :

 

Post your comment

Comments

Be the first to comment

Sign in or sign up to post comments.

Related articles