English پارسی Русский Kurdi کوردی Тоҷики بلوچی پشتو دری اردو हिन्दी Ирон گیلکی
مازرونی հայերեն آذری لری
Welcome
Login / Register

موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان راه‌اندازی می‌شود

به گزارش از امرداد

خبريار امرداد ـ نريمان يزداني :
بیست و سومین گردهمایی انجمن‌ها و نهادهای زرتشتی در «پردیس دانش مارکار» يزد برگزار شد و موارد زير در آن مطرح و بررسی شد.
راه‌اندازی موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان تا نوروز
یکی از گزارش‌های مطرح شده در این گردهمایی، روند راه‌اندازی فاز يك موزه مردم‌شناسی زرتشتیان در پردیس دانش مارکار بود.
به گفته‌ی اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس، همه‌ی پروانه‌هاي(:مجوز) لازم از سازمان میراث فرهنگی گرفته شده است و گروهی از جوانان و کارشناسان زرتشتی و غیرزرتشتی در تلاش هستند تا فاز يك آن در زیرزمین مجموعه‌ي پردیس راه‌اندازی شود و در نوروز میزبان علاقه‌مندان باشد.
کارگروه ورزش و جدول برگزاری مسابقات
در بخش ارايه‌ی گزارش‌ها، انتقادهايی از چندگانگی و بازده پایین جام‌های ورزشی مطرح شد. در این زمینه، از کانون دانشجویان زرتشتی خواسته شد، نشست کارگروه ورزش را با دستور نشست تهیه جدول سالیانه و بررسی ساختاری جام‌های ورزشی تشکیل دهد و گزارش آن را به نشست آینده‌ی همایش انجمن‌ها بیاورد.
گزارش عملکرد کار گروه دینی
پریوش خدادادی، دبیر کارگروه دینی و دادبه اورنگی نماینده‌ی سازمان فروهر(دبیرخانه کارگروه دینی)، بهنام مرادیان(مسوول گروه نگارش کتاب‌های دینی دبستان) و موبدیار مهربان آفرین (فرنشين کمیسیون دینی یزد) درباره‌ی فعالیت‌های این کارگروه در زمینه‌ی برگزاری آزمون‌های هماهنگ دینی در سراسر کشور، طرح پرسش دینی زرتشتی در آزمون‌های تیزهوشان، نگارش کتاب‌های دینی و آموزش اوستا برای دوره‌ي دبستان و دهش‌های فرهنگی انجام شده در این زمینه گزارشی را ارايه کردند.
انجمن‌ها پیگیر برنامه‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی باشند
شماری از انجمن‌ها در برنامه‌های انجام شده و برنامه‌های پیش رو در زمینه‌ي فرهنگ‌سازی و آموزش در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی، مانند اعتیاد، گزارش دادند. همچنین شاهرخ باستانی از تشکیل گروه «مددکاری یسنا» در یزد خبر داد كه اولویت کاری خود را آموزش افراد آسیب‌پذیر و آموزش مهارت‌های اجتماعی برای خانواده‌ها قرار داده است. براین پایه قرار شد، این گروه در ماه‌های آینده برنامه‌ریزی مشترکی با کمیته‌ي مددکاری و نهادهای فعال در این زمينه داشته باشد.
یکسان‌سازی کارت شناسایی زرتشتی
بر پایه‌ي دیدگاه‌های مطرح شده پیرامون چگونگی صدور کارت‌های شناسایی انجمن‌ها و مسايل پیرامونی آن که گاه برای انجمن‌ها ایجاد مشکل می‌کند، قرار شد پیشنهادهای پیرامون این حوزه و پيش‌زمینه‌های آن به دفتر اسفنديار اختياري نماینده‌ي زرتشتیان در مجلس فرستاده شود تا در نشست آینده، بررسی دقیق‌تری روی روش‌های اجرایی آن انجام شود.
در بخش دیگری از این نشست، دکتر مهران سپهری، هموند هيات‌علمي دانشگاه صنعتي شریف سخنرانی پیرامون سرمایه‌های اجتماعی در جامعه‌ی زرتشتی و آسیب‌شناسی وضعیت کنونی آن داشت.
از دیگر نکات مطرح شده، لزوم تشویق همکیشان و دهشمندان به دهش فرهنگی بود و در این زمینه از بنیاد یگانگی و رستم یگانگی و در پی آن خانواده‌ی دینیاری و خانواده گودرز برای دهش‌های فرهنگی در زمینه تالیف کتاب‌های دینی و آموزش اوستا و همچنین راه‌اندازی موزه‌ی زرتشتیان در پردیس مارکار يزد سپاس‌گزاری شد.
بیست و سومین گردهمایی انجمن‌ها و نهادهای زرتشتي با باشندگي شماري از سازمان‌ها و مسوولان هازمان زرتشتي از ساعت ٩ آدينه ٢٤ بهمن‌ماه ١٣٩٣ خورشيدي در پرديس ماركار يزد آغاز شد و ساعت ١٧ به پايان رسيد.

 

Post your comment

Comments

Be the first to comment

Sign in or sign up to post comments.

Related articles