English پارسی Русский Kurdi کوردی Тоҷики بلوچی پشتو دری اردو हिन्दी Ирон گیلکی
مازرونی հայերեն آذری لری
Welcome
Login / Register

کرمانی‌ها آتش چند هزار ساله‌ی سده را برپا داشتند

به گزارش از امرداد

خبرنگار امرداد _ آریابرزن غیبی :
آیین جشن سده، ۱۰ بهمن‌ماه 1393 خورشیدی، در باغچه «بداغ آباد» کرمان با باشندگی مردم کرمان برگزار شد.
برنامه با جشن‌خوانی موبد فریدون هرمزی، مهران غیبی، فرهنگ فلاحتی، هومن فروهری و مهرزاد کاویانی آغاز شد.
سپس آریانا و ارشیا خسروپور بندهایی از گاتها را خواندند.
در ادامه سیروس نیک‌بخش، فرنشین انجمن زرتشتیان کرمان، پس از سخنرانی پیرامون جشن سده، از همه‌ی سازمان‌های دولتی برای کمک و همکاری در هر چه باشکوه‌تر برگزار شدن جشن سده سپاس‌گزاری کرد و از کمسیون جوانان و نوجوانان برای برگزاری جشن سده سپاس‌داری کرد.
سپس آریا کاویانی و سیاوش بختیاری مجریان این برنامه، متن پیام اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس را برای باشندگان خواندند؛ او در این نامه پس از بیان تاریخچه‌ی جشن سده، این جشن را به همگان شادباش گفته شده بود.
همچنین شاهنامه‌خوانی توسط پریا ماوندی، فرین میزانیان و آریا گشتاسبیان و با نوازندگی الناز شهریاری، فرناز کامیاب‌پور، بهاره بختیاری و مهرانا آتشبند، به سرپرستی پریا ماوندی برگزار شد.
سپس استاد گلاب‌زاده، کرمان‌شناس، درباره جشن سده و تاریخچه‌ی آن سخن گفت: «استاندی اسمیت» استاد صنعت و فلزشناسی دانشگاه «ماساچوست» آمریکا می‌گوید که ایرانیان نخستین کسانی هستند که در روی کره‌ی زمین به آتش دست یافتند و به همین شوند، سال‌ها در سرزمین آن‌ها جنگ (مبارزه و دفاع) برای آتش بوده است و کشورهای دیگر به آن‌ها برای دست‌یابی به آتش حمله می‌کردند.
گلاب‌زاده گفت: «آتش همیشه مورد احترام برای همه ملت‌ها و همه مذهب‌ها و همه فرقه‌ها بوده است.» وی افزود: «جمشیدشاه در گذر زندگی خود ۲۷ شهر را بنا کرد و در هر کدام یک آتش‌گاه یا آتشکده ساخت. آتش یک عنصر پاک‌کننده است و در اسلام نیز به این نکته اشاره شده است. خارجی‌ها و دشمنان ایران می‌گویند که ما ایرانیان آتش‌پرست بودیم، ولی ایرانیان به جز خدای پاک هیچ‌گاه چیز دیگری را نپرستیده‌اند و تنها از آتش نگهبانی می‌کردند. ایرانیان و زرتشتیان هیچ‌گاه آتش پرست نبوده‌اند.»
سپس گروه سازهای کوبه‌ای «اهورا» به سرپرستی فرامرز کامیاب‌پور به اجرای موسیقی پرداختند.
هموندان گروه اهورا: الناز شهریاری، فرناز کامیاب‌پور، بهاره بختیاری، مهرانا آتشبند، ملودی اسدی‌نسب، فرامرز کامیاب‌پور، پویان کاویانی، شاهین دولت‌زاده، کیومرث ایزدیار، مسلم پاداش، سهراب شهریاری و علی فتحی بودند.
موبدیار مهرزاد کاویانی دکلمه‌ای زیبا از بندهایی از گاتها را اجرا کرد و سپس برافروزی آتش، پایان‌بخش آیین جشن سده‌ی شهر کرمان بود.
 

 

Post your comment

Comments

Be the first to comment

Sign in or sign up to post comments.

Related articles