English پارسی Русский Kurdi کوردی Тоҷики بلوچی پشتو دری اردو हिन्दी Ирон گیلکی
مازرونی հայերեն آذری لری
Welcome
Login / Register

گرمابه‌ي ٢٠٠ ساله‌ي كرمان روبه ويراني است

به گزارش از امرداد

خبرنگار امرداد-فرزانه خسروي :
گرمابه «تَه باغ‌ لَله» كرمان كه یکی از آثار زیبا و تاریخی اين شهر است از بي‌مهري مسوولان ميراث فرهنگي روبه نابودي است.
گرمابه باغ لَله به روزگار قاجار بازمي‌گردد و در کرمان، خیابان شریعتی، کوچه شماره ۱۳ واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ امرداد ۱۳۸۴ خورشيدي با شماره‌ي ثبت ۱۳۰۶۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
گرمابه تاریخی باغ لله به همراه مسجد، تکیه و آب انبار باغ لَله دو سده پيش در محله ته باغ لَله بنا شد هم اکنون این گرمابه در بافت قدیم کرمان و در منطقه تجاری مسکونی این شهر قرار دارد، در مجاورت در گرمابه مغازه‌هایی ساخته شده است که پس از گذشت سال‌های طولانی همچنان کاشی‌کاری‌های فیروزه‌‌ای رنگ سردر مغازه‌ها باقی مانده است.
نوشته‌های این کاشی‌ها نشانگر آن است این مغازه‌ها برای پيشه‌های اصلی روزگاران كهن چون سلمانی، بقالی، نانوایی، قصابی و کفاشی ساخته شده است. می‌توان گفت گرمابه باغ لَله از حمام گنجعلیخان(یکی دیگر از حمام های تاریخی) استان کرمان زیباتر است.
باغ لله ۲۰۰ سال پيشينگي دارد و پيش‌ترها باغ بزرگی بوده که متعلق به «خواجه اتابک بزقوش» از دانشمندان و سیاستمداران کرمان بوده و گرمابه‌ای هم که در این محله واقع شده نیز به دستور او ساخته شده است. به گواه تاریخ، این گرمابه از قدیمی‌ترین حمام‌های استان کرمان به‌شمار می‌رود و با پيروي از معماری سنتی این منطقه ساخته شده است اما با وجود این ارزش تاریخی، اكنون آنچه که از این حمام باقی مانده ويرانه‌ای است.
بالا آمدن سطح آب‌های زیرزمینی در این محدوده که جزو بافت تاریخی شهر کرمان است، مشکلات ب‌شماری برای ساکنان این محل ایجاد کرده است. این بنا مساحت بسياري هم دارد که اگر آن را زنده می‌کردند هم از نگاه جذب گردشگران داخلی و خارجی برای استان سود بسياري به دنبال داشت اما شوربختانه گرمابه باغ لَله خودش به تدریج در حال فرونشست کردن و پایین رفتن است. در آن زمان گرمابه زنانه فعال بوده که صبح‌ها برای زنان و پسين‌ها برای مردان مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
شوربختانه این بنا به شوند(:دلیل) نبود نگهداری مناسب، در حال ويراني است.

 

Post your comment

Comments

Be the first to comment

Sign in or sign up to post comments.

Related articles